Puerto Ricon koripallomaajoukkue Historia | Lähteet | Aiheesta muualla | NavigointivalikkoMen: World Championships 1959 in ChileOlympic Games 1960 at Roma (ita)Men's Competition - Puerto RicoMen: Olympic Games 1964 at Tokyo (jpn)Men: World Championships 1990 in ArgentinaPuerto Ricon koripalloliitto

KoripallomaajoukkueetPuerto Ricon koripallo


Puerto RicoakoripallonMM-kisoissavuoden 1959ChilessäBulgarianolympialaisten koripallossavuoden 1960 kisoissaolympialaisissaBrasiliallekoripallon Amerikan-mestaruuskilpailuissaVuoden 1990 MM-kisoissaYhdysvalloille




























Puerto Rico

Puerto Ricon lippu

Fiba-ranking
10.
Liittyi Fibaan

1957
Fiba-alue

FIBA Americas
Kansallinen liitto

Puerto Ricon koripalloliitto
Valmentaja

Puerto Ricon lippu Manolo Cintron

Olympialaiset
Esiintymiset
9
Mitalit
ei

Maailmanmestaruuskilpailut
Esiintymiset
12
Mitalit
ei

Amerikan-mestaruuskilpailut
Esiintymiset
14
Mitalit
kultaa: 1980, 1989, 1995
hopeaa: 1988, 1993, 1997, 2009
pronssia: 2003, 2007







 

Joukkueen värit
 

Joukkueen värit
 

Kotiasu




 

Joukkueen värit
 

Joukkueen värit
 

Vierasasu

Puerto Ricon koripallomaajoukkue edustaa Puerto Ricoa koripallon maajoukkuekilpailuissa.



Historia |


Puerto Rico on ollut historiansa aikana 12 kertaa mukana MM-kisoissa. Ensimmäistä kertaa maa oli mukana vuoden 1959 kisoissa Chilessä. Puerto Rico oli alkulohkonsa toinen Bulgarian jälkeen, mutta sijoittui jatkopelin jälkeen turnauksen viidenneksi.[1] Ensimmäistä kertaa maa oli mukana olympialaisten koripallossa vuoden 1960 kisoissa. Tällöin Puerto Rico jäi alkulohkonsa viimeiseksi[2], mutta voittamalla sijoituspelit maa sijoittui lopulta kolmanneksitoista.[3] Seuraavissa olympialaisissa Puerto Rico saavutti historiansa parhaan saavutuksen oltuaan kisojen neljäs. Pronssipelissä maa hävisi Brasilialle lukemin 76–60.[4]


Maa on ollut joka kerta mukana koripallon Amerikan-mestaruuskilpailuissa sarjan perustamisen jälkeen. Turnauksesta maa on saavuttanut kolme kultaa vuosina 1980, 1989 ja 1995.[3]Vuoden 1990 MM-kisoissa Puerto Rico saavutti historiansa parhaan MM-sijoituksen oltuaan turnauksen neljäs. Pronssipelin maa hävisi jatkoajan jälkeen lukemin 105–107 Yhdysvalloille.[5]



Lähteet |



  1. ↑ Men: World Championships 1959 in Chile Sports 123. Viitattu 12.3.2010. (englanniksi)


  2. ↑ Olympic Games 1960 at Roma (ita) Sports 123. Viitattu 12.3.2010. (englanniksi)


  3. ↑ ab Men's Competition - Puerto Rico FIBA Americas. Viitattu 12.3.2010. (englanniksi)


  4. ↑ Men: Olympic Games 1964 at Tokyo (jpn) Sports 123. Viitattu 12.3.2010. (englanniksi)


  5. ↑ Men: World Championships 1990 in Argentina Sports 123. Viitattu 12.3.2010. (englanniksi)



Aiheesta muualla |



  • Puerto Ricon koripalloliitto (espanjaksi)

Popular posts from this blog

Are all passive ability checks floors for active ability checks?Does passive perception supersede active perception?Which skills can be used passively?Active Opposition with Free-Form Professions in Fate5E Trap/Ambush/Stealth Mechanics VS Passive Perception ConfusionInteraction between perception and stealth in obscured conditionsHow does Keen Sight affect Passive Perception?Are all d20 rolls either attacks, saves or ability checks?Can players declare that they are making a specific ability check?Can I see a Hidden creature that is not obscured at all?Can a Stealth check ever be made passively?Is this alternate version of the Observant feat balanced?What is the minimum amount of skill points per HD?

How do we improve the relationship with a client software team that performs poorly and is becoming less collaborative? Unicorn Meta Zoo #1: Why another podcast? Announcing the arrival of Valued Associate #679: Cesar ManaraDealing with clients who want more than what's in the contractHow to prepare for a client visit?How to handle undeservedly positive feedbackSupervisor apparently making it appear that our team underperformed and we indirectly caused client not to pay fullHow to progress my skills development as both the technical lead and youngest member on my team?Under performing employee will be fired if I ask for him off my teamwhat recommendations can I give to a colleague who is not preforming as well as expectedForcing usage of clients laptops because of VPN accessIs it acceptable to e-mail a client regarding potential opportunities in their company?Am I overly concerned about a newly hired Senior Developer with low performance?

Rank groups within a grouped sequence of TRUE/FALSE and NAGrouping functions (tapply, by, aggregate) and the *apply familyCharacters counting and subletting specific patternsWhat is the purpose of setting a key in data.table?data.table vs dplyr: can one do something well the other can't or does poorly?how to make a bar plot for a list of dataframes?How to group by unique values in a list in RPandas - Alternative to rank() function that gives unique ordinal ranks for a columnRank within group in for loop in RData transformation: from dyadic to observational data in RGetting map from purrr to work with paste0